JAKA WYLEWKA NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Wnętrza

Przy pracach związanych z ogrzewaniem podłogowym ważny jest odpowiedni wybór i prawidłowe wykonanie materiałów chemii budowlanej, które będą „współpracować” z ogrzewaniem.

Zalety ogrzewania podłogowego są powszechnie znane: korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu czy możliwe zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ogrzewanie wodne wymaga zaprojektowania już na etapie budowy domu, ponieważ grubość wykonanej wylewki nad rurkami musi być odpowiednia.

minimalna grubość dla jastrychu cementowego

minimalna grubość dla jastrychu anhydrytowego

Co się stanie gdy zmniejszymy grubość jastrychu? Po prostu popęka. Dzięki tej minimalnej grubości, jastrych prawidłowo pracuje, szczególnie dotyczy to pierwszego wygrzania.

KIEDY MOŻNA URUCHOMIĆ OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

minimalna ilość dni twardnienia dla jastrychu cementowego

minimalna ilość dni twardnienia dla jastrychu anhydrytowego

Przy tych pracach nie jest zalecany pośpiech, lepiej odczekać kilka dni dłużej niż potem wykonywać pracę od nowa (nie jest przecież możliwe usunięcie tylko jastrychu). Gdy ogrzewanie uruchomione jest za wcześnie dolne warstwy jastrychu mogą kurczyć się więcej niż górne, przez co może nastąpić pęknięcie.

Bardzo istotne są odpowiednie dylatacje jastrychu. W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się dylatacje obwodowe oraz w przejściach między pomieszczeniami. Ważny też jest podział pomieszczeń o nietypowych kształtach, tak aby pole robocze było kwadratem lub prostokątem o powierzchni od 20 do 40 m² (w zależności od rodzaju materiału jastrychu). Gdy ich nie wykonany jastrych zdylatuje się sam- niekoniecznie w tych miejscach i czasie, jakbyśmy tego oczekiwali. Bardzo często takie niekontrolowane pęknięcia przenoszą się na okładzinę ceramiczną. Należy tu zwrócić uwagę, że jastrychy anhydrytowe mają mniejszy skurcz od cementowych, dzięki temu możliwe jest ich stosowanie przy większym polu roboczym.

Dariusz Grzywacz

Ekspert KREISEL

DOBÓR MATERIAŁU

Istotny jest też dobór materiału. W przypadku ogrzewania podłogowego należy zadbać o odpowiednią wylewkę podłogową, która zakryje instalacje, stworzy stabilne, równe podparcie pod parkiet czy terakotę oraz zapewni odpowiednie przewodnictwo cieplne. Stosowane są tu jastrychy anhydrytowe lub cementowe. Każdy z nich ma swoje zalety.

 Jastrychy cementowe  są wodo i mrozoodporne, dzięki czemu nie ma obaw przy stosowaniu ich w łazienkach (np: gdy ktoś w takim pomieszczeniu „zapomni” o izolacji podpłytowej). Ze względu na swoją konsystencję (korzystna jest półsucha) jastrychy cementowe najczęściej nakłada się ręcznie i tak samo zaciera. Mechanizacja tych prac jest możliwa tylko przy użyciu mixokreta (nakładanie) i zacieraczek mechanicznych (wygładzanie powierzchni). Zwrócić tu należy uwagę na jakość jastrychów cementowych, powinny one mieć wytrzymałość minimum 20MPa na ściskanie, stąd też lepiej używać gotowych mieszanek przygotowanych przez producenta zapraw.

 Jastrychy anhydrytowe  są zdecydowanie łatwiejsze w aplikacji ponieważ anhydryt ma właściwości samopoziomujące. Samopoziomowanie następuje po jego zawibrowaniu sztangą, a więc jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Materiał ten można wylewać przy użyciu zwykłego agregatu tynkarskiego, ponieważ jego konsystencja jest płynna. Zaletą jest też nieznacznie mniejszy ciężar w porównaniu z jastrychami cementowymi, co ma znaczenie przy aplikacji na stropach. Minusem wylewek anhydrytowych jest brak odporności na wodę, a tym samym na mróz, dlatego też nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich izolacji podpłytkowych w łazienkach, kuchniach czy ubikacjach. Do zalet wylewek anhydrytowych należy też krótszy czas od wylania do uruchomienia ogrzewania oraz krótszy czas do wykończenia powierzchni (jastrychy anhydrytowe szybciej wiążą i już po 14 dniach możliwe jest przyklejenie płytek, należy jednak zwrócić uwagę, że dzieje się tak w sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku wykończenia parkietem czas ten może się wydłużyć do osiągnięcia odpowiedniej wilgotności).

Nie zawsze wykonane jastrychy maja idealną powierzchnię, zdarza się tak, że trzeba je jeszcze wyrównać. Przy tej czynności należy zwrócić uwagę, aby wylewka samopoziomująca była na tym samym spoiwie co jastrych (anhydrytowa do anhydrytu, cementowa do cementu). Niestety bardzo często zdarza się tak, że anhydryt wyrównywany jest wylewką cementową (jest to możliwe tylko w przypadku odpowiedniego odcięcia podłoża od wylewki poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów), ponieważ materiały te bardzo źle na siebie oddziaływają i często następuje odspojenie warstwy wyrównawczej od podłoża (między innymi ze względu na wysoką chłonność anhydrytu).

Bartosz Polaczyk

Ekspert KREISEL

PAMIĘTAJ!

Nie tylko sprawdzone materiały producentów instalacji grzewczych , ale także odpowiednie produkty chemii budowlanej oraz stosowanie się do zasad wykonawczych ma wpływ na jakość i trwałość ogrzewania podłogowego, a domu przecież nie budujemy na chwilę.

POWIĄZANE PRODUKTY

PODKŁAD PODŁOGOWY SAMOPOZIOMUJĄCY 200

PODKŁAD PODŁOGOWY SAMOPOZIOMUJĄCY 201

RENOGRUNT 412

WYLEWKA 420

BETON B-25 442

POWIĄZANE ARTYKUŁY

© KREISEL – Technika Budowlana Sp. z o.o. 2017 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.

Projekt:    

Udostępnij artykuł

Podziel się ze swoimi znajomymi!