JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ FARBĘ ELEWACYJNĄ?

Elewacja

Najważniejsza rola elewacji to ochrona budynku przed szkodliwymi działaniem warunków atmosferycznych, przed wilgocią i wodą, a także izolowanie termiczne murów. Elewacja również poprawia estetykę domów. Poza tynkiem konieczna jest też farba elewacyjna. Jak wybrać odpowiednią?

Zacznijmy od tego, jaki tynk jest położony na naszym domu. Farba elewacyjna powinna być dopasowana do jego rodzaju.

STARE BUDYNKI

Stare budynki z reguły są wykończone tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym. Najlepiej pokrywać je farbami nieorganicznymi – silikatowymi, cementowymi, wapiennymi. Ta grupa farb jest dziś mniej popularna ze względu na wysoką nasiąkliwość i dość słabą odporność na zabrudzenia.

NOWE BUDYNKI

Nowe domy mają najczęściej tynki cienkowarstwowe, będące jednocześnie systemem dociepleń – silikonowe, akrylowe lub akrylowo-silikonowe. Do nich odpowiednie są farby organiczne, czyli winylowe, akrylowe i silikonowe.

Farby winylowe mają dość słabe parametry, więc obecnie rzadko się je stosuje. Akrylowe to farby nowoczesne, z dobrymi parametrami, a ich podstawowym spoiwem jest organiczna żywica akrylowa. Są często stosowane do wykańczania fasad. Jednak farbami, które spełniają wszystkie wymagania dotyczące bardzo dobrych powłok są farby silikonowe, produkowane na bazie żywic silikonowych.

KORZYŚCI ZASTOSOWANIA

 nie blaknie, jest odporna na promienie UV i duże różnice temperatury

 nie odpada od tynku, czyli ma dobrą przyczepność do podłoża

 samoczyszcząca, czyli wystarczy mocny deszcz, by usunął brud z elewacji

 hydrofobowa, co oznacza, że nie chłonie wody

 paroprzepuszczalna – pozwala murom „oddychać”

 odporna na glony i grzyby pleśniowe, czyli tzw. porastanie biologiczne

 wydajna – od 0,15 do 0,3 litra/m²

 odporna na szorowanie

 mrozoodporna

 

Przykładami farb elewacyjnych, które posiadają te cechy, a przy tym mają walory produktów ekologicznych, są między innymi:

BIOFARBA 008

Jest produkowana na bazie emulsji silikonowej oraz specjalnych polimerów. To bardzo dobre rozwiązanie do miejsc narażonych na porastanie glonami, grzybami pleśniowym, czyli w pobliżu lasów, parków oraz zbiorników wodnych, ponieważ farba jest odporna na glony i grzyby. Stosuje się ją do renowacji elewacji oraz na tynki cementowo-wapienne, cementowe, tynki mineralne, na podłoża betonowe. Nadaje się i do fasad i do wnętrz.

ECO FARBA 009

Jest nowatorską farbą na bazie ekologicznych spoiw polimerowych, naturalnych wypełniaczy. Ma system ochrony biologicznej Eco Protect na bazie aktywnego srebra, więc jest odporna na porastanie biologiczne. Do stosowania na tynkach cienkowarstwowych, podłożu betonowym, cementowo-wapiennym, gipsowym i innych mineralnych. Produkt szczególnie polecany do renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych.

POWIĄZANE PRODUKTY

BIOFARBA 008

ECO FARBA 009

POWIĄZANE ARTYKUŁY

 

© KREISEL – Technika Budowlana Sp. z o.o. 2017 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.

Projekt:    

Udostępnij artykuł

Podziel się ze swoimi znajomymi!